Az uniós tagállamok úgy határoztak, hogy 2025. január 1-jétől megszűnik a személyellenőrzés a Bulgáriával és Romániával közös és a közöttük lévő belső szárazföldi határokon.
"Történelmi pillanat, hogy végre a schengeni térség teljes jogú tagjaként üdvözölhetjük Bulgáriát és Romániát. A magyar elnökség kiemelt célja volt, hogy megszűnjön a személyellenőrzés az e két tagállammal közös és a közöttük lévő belső szárazföldi határokon. A mai napon valóra váltottuk ezt a célt. Ez a lépés nemcsak a bolgár és román állampolgárok számára, hanem az EU egésze számára előnyöket hoz majd."
Pintér Sándor, Magyarország belügyminisztere
Háttér
Bulgária és Románia az EU-hoz való csatlakozása óta alkalmazza a schengeni jogi keret (a schengeni vívmányok) egyes részeit, köztük a külső határok ellenőrzésével, a rendőrségi együttműködéssel és a Schengeni Információs Rendszer használatával kapcsolatosakat.
A Tanács 2023. december 30-án határozatot fogadott a schengeni vívmányok fennmaradó részeinek 2024. március 31-től történő alkalmazásáról, valamint a belső légi és tengeri határokon történő személyellenőrzés megszüntetéséről.
A schengeni térség a világ legnagyobb olyan területe, amelyen belül a személyek szabadon mozoghatnak. Legelőször – 1985-ben – Franciaország, Németország, Belgium, Hollandia és Luxemburg szüntette meg a közös határaikon történő ellenőrzéseket. A schengeni térség ma már 29 országot foglal magában (a 27 uniós tagállam közül 25-öt, valamint Izlandot, Liechtensteint, Norvégiát és Svájcot), ami 420 millió személyt jelent. A Ciprussal közös belső határokon mind ez ideig nem szűnt meg az ellenőrzés, Írország pedig nem része a schengeni térségnek.