A kormány az energiaintenzív termelő kis- és közepes vállalkozásokat támogató programot fogadott el - közölte Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter. A program október 1-től indul, 2023 végéig tart, és két fontos eleme van:
az egyik a működési költségek, a másik pedig a beruházások támogatása – ismertette Nagy Márton. A működési költségek támogatása azt jelenti, hogy három hónapra – októberre, novemberre és decemberre – az energiaintenzív feldolgozóipari kkv-k áram- és gázszámlája növekményének 50 százalékát kifizeti az állam – közölte, hozzátéve:
ha például valakinek 10-ről 60-ra felmegy a számlája, akkor nem a hatvannak az ötven százalékát fizetik ki, hanem az 50-nek az 50 százalékát.
Emellett a kormány elindít egy energiaátállási, energiahatékonysági beruházás-támogatási programot, itt maximum 15 százalékos önerő támogatást adnak a kkv-knak annak érdekében, hogy hosszú távon versenyképesek maradjanak. A vállalkozásoktól azt kérik, hogy a munkahelyeket őrizzék meg, az általuk foglalkoztatottak száma 2023 végével ne csökkenjen 90 százalék alá a jelenlegi szinthez képest – mondta a miniszter.
Arra is kitért, hogy a kormány két másik programot – egy gyármentő programot és egy új munkahelyvédelmi akciótervet – is megtárgyalt, de ezekről még nem döntött, a következő hetekben fogja kialakítani ezeknek a keretrendszerét.
Mely cégek, vállalatok, érintettek az új támogatási programban?
Kizárólag energiaintenzív vállalatok igényelhetik a támogatást. Azok a vállalatok felelnek meg a feltételnek, amelyeknek energiaköltsége 2021-ben meghaladta a nettó árbevétel 3 százalékát.
Kizárólag termelő cégek kaphatják meg a támogatást. A feldolgozóiparban tevékenykedő cégek felelnek meg a feltételnek.
- Azok a cégek tevékenykednek a feldolgozóiparban, melyek TEÁOR kód alapján ide sorolhatók,
- vagy az árbevételüknek több, mint az 50 százaléka a feldolgozóiparból származik.
Elégséges a fenti két feltétel közül az egyiket teljesíteni.
Kizárólag a kkv-k, azaz a kis és középvállalkozások kaphatják meg a támogatást.
(Forrás: hirado.hu; bankmonitor.hu)