Tájékoztatjuk a Tisztelt Vállalkozásokat, hogy a 2025. évi kötelező 5.000 Ft-os kamarai hozzájárulás megfizetési határideje: 2025. március 31. A hozzájárulást a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) részére szükséges befizetni a következő bankszámlaszámra: 12100011-10639683 (Gránit Bank). A közlemény rovatban kérjük tüntesse fel vállalkozása 11 számjegyű adószámát a befizetés beazonosítása érdekében.
A Kamarai Nyilvántartó Rendszerben https://knyr.mkik.hu/ a kamarai bejelentkezés / regisztráció felületen lehetőség van online fizetésre is.
Amennyiben a vállalkozás a befizetésnek nem tesz eleget, a kamara a tartozást behajtás céljából át kell adja az adóhatóságnak. Amennyiben az egyéni vállalkozás egy teljes naptári évben szünetelteti tevékenységét, mentesül az adott évben a kamarai hozzájárulás megfizetése alól. Amennyiben az egyéni vagy társas vállalkozás agrárstátuszú főtevékenységként(!) működik, mentesül a kamarai hozzájárulás megfizetése alól.
RÉSZLETES TÁJÉKOZTATÓ
Az Országgyűlés a 2011. évi CLVI. törvény (Egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról) keretében módosította a gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvényt. Ennek értelmében 2012. január 1-től a cégbejegyzésre kötelezett gazdálkodó szervezetnek (társas vállalkozásnak) a cégjegyzékbe való bejegyzését, az egyéni vállalkozónak pedig a külön jogszabályban meghatározott bejelentés alapján történő nyilvántartásba vételét követően nyilvántartásba kell vetetni magát a területileg illetékes kereskedelmi és iparkamaránál, és évente 5.000,- kamarai hozzájárulást szükséges fizetnie.
Csak azon gazdasági szervezeteknek, társaságoknak nem kell a kamaránál regisztrálniuk
1. akiknek a cégbírósági nyilvántartásban bejegyzetten a főtevékenységük az 1999. évi CXXI. (a gazdasági kamarákról szóló) törvény 2. §d) pontja szerint mezőgazdasági és erdőgazdasági tevékenység: a mezőgazdasági, erdőgazdasági, halászati és vadászati tevékenység, ideértve az ezekhez közvetlenül kapcsolódó feldolgozó, kereskedelmi, illetve szolgáltató tevékenységet, továbbá a mezőgazdasági gazdálkodó szervezetek által létrehozott, a termékek piacra jutását segítő szervezetek tevékenységét is;
2. azon egyéni vállalkozóknak, egyéni cégeknek, akikre a 2009. évi (egyéni vállalkozásokról, egyéni cégekről szóló) CXV. törvény nem vonatkozik. Ezen tevékenységek a CXV. tv. 2. § (2) bekezdése szerint a következők:
a) a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti mezőgazdasági őstermelői tevékenység
b) a magán-állatorvosi tevékenység,
c) az ügyvédi tevékenység,
d) az egyéni szabadalmi ügyvivői tevékenység,
e) a közjegyzői tevékenység,
f) az önálló bírósági végrehajtói tevékenység.
A fent felsorolt tevékenységek kivételével, minden természetes és jogi személy, vállalkozás köteles a kamaránál regisztrálni. A szakmai kamarai tagság személyi elvű, hivatásrendi és a tagra, mint magán személyre (és nem a vállalkozására) vonatkozik.
Az 5.000,- Ft-os kamarai hozzájárulás fizetési kötelezettség nem csak teljes naptári évre, hanem megkezdett évre is vonatkozik (min. 1 nap működés esetén már fizetési kötelezettség áll fenn). Nincs lehetőség időarányos fizetésre. Azon egyéni vállalkozások, amelyek teljes naptári évben szüneteltetik vállalkozói tevékenységüket, adott évben mentesülnek a hozzájárulás megfizetése alól.
Igazolás, számla
A nyilvántartásba vételről szóló igazolások – átutalással történt pénzügyi rendezés esetén a banki utalás bizonylatával, pénztári befizetési esetén a pénztári bevételi bizonylattal együtt – képezik az 5000 forintos hozzájárulás számviteli elszámolásának dokumentumait.
Számla nem kerül kiállításra a befizetés pénzügyi igazolásához. A kamarai hozzájárulás ÁFA körön kívüli tételnek minősül, ráfordításként kell elszámolni (a 8-as számlaosztályban), nem pedig költségként.
A kamara a kamarai hozzájárulás ellenében nem teljesít Áfa tv. hatálya alá tartozó szolgáltatásnyújtást, a kamarai hozzájárulásról ezért az Áfa tv. alapján nem kell számlát kiállítani, a kamarai hozzájárulással kapcsolatos bizonylatolási kötelezettséget a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény számviteli bizonylatokra vonatkozó előírásainak megfelelően kell teljesíteni.
Az igazolás bármikor letölthető a regisztrációs felületre való bejelentkezés után. https://knyr.mkik.hu/
A törvény értelmében minden regisztrált vállalkozás – függetlenül attól, hogy nem önkéntes kamarai tag – az alábbi szolgáltatások igénybevételére jogosult:
- tanácsadás gazdasági, pénzügyi, adózási, hitelhez jutási kérdésekben,
- üzleti partnerkeresés,
- pályázatfigyelés.
Mit nyújt a kamara a vállalkozásoknak - a kamara feladatai, szolgáltatásai:
- Széchenyi Kártya Program hiteleinek személyes ügyintézése. A Széchenyi Kártya Program keretében a vállalkozások a legegyszerűbben, leggyorsabban és legolcsóbban juthattak hozzá az államilag támogatott hitelkonstrukciókhoz, kizárólag a termékszabályzatban rögzített FIX költségek mellett.
- Okmányhitelesítés, ATA Carnet kibocsátás. Az árukra vonatkozó származási igazolások, bizonyítványok és a kereskedelmi forgalomban szükséges más okmányok kiállítása, illetve hitelesítése
- Üzleti partnerkeresés a Vállalkozói Piactér segítségével, melynek célja, hogy segítse a vállalkozások működését, valamint élénkítse és támogassa a cégek közötti üzleti kapcsolatokat.
- A versenyképes gazdaság megteremtésében nélkülözhetetlen a szakképzés. A kamara egyik fontos tevékenysége a szakképzés segítése, hogy képző intézményeink alkalmazható tudású szakembereket és képzett technikusokat neveljenek. Duális képzési tanácsadói hálózat működtetése, ágazati alapvizsgára történő delegálás, a kamarai gyakorlati oktatói képzés és vizsgáztatás, szakmai vizsgadelegálás, kiemelt feladat a mesterképzés, az egyes szakmák szakmai csúcsát megtestesítő mesterek számára szervezett képzés és vizsgáztatás, a Szakma Kiváló Tanulója / Országos Szakmai Tanulmányi versenyek szervezése, lebonyolítása, pályaválasztási, pályaorientációs tevékenység, gyakorlati képzőhely felügyelete.
- Építőipari kivitelezők online adatbázisa, Kamarai Nyilvántartó Rendszer és Kamarai Vállalkozói Információs Rendszerek.
- Szakmai fórumok, rendezvények, workshopok, képzések szervezése, szakmai klubok működtetése.
- Békéltető Testületi tevékenységhez kapcsolódó fogyasztóvédelmi tanácsadás vállalkozások és magánszemélyes részére egyaránt.
Kérjük látogasson el a kamara Facebook oldalára is, ahol további hasznos tartalmakat találhat:
https://www.facebook.com/kemkik
További kérdés esetén kérjük keresse a Komárom-Esztergom Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara ügyfélszolgálatát
az ugyfelszolgalat@kemkik.hu e-mail címen.