10,8 millió eurós szükséghelyzeti támogatást nyújt a magyar gazdáknak a Bizottság

10,8 millió eurós szükséghelyzeti támogatást nyújt a magyar gazdáknak a Bizottság

2025. november 25.

Az Európai Bizottság ma javaslatot tett arra vonatkozóan, hogy a mezőgazdasági tartalékból közel 50 millió eurót fordítsanak a bulgáriai, magyarországi, lettországi, litvániai, lengyelországi és romániai gyümölcs-, dióféle- és zöldségtermelők támogatására. E tagállamokban a gazdák nemrégiben jelentős károkat szenvedtek el kedvezőtlen éghajlati jelenségek miatt.


A tagállamok általi jóváhagyást követően a Bizottság javaslata értelmében 7,4 millió eurót különítenek el Bulgária, 10,8 millió eurót Magyarország, 4,2 millió eurót Lettország, 1,1 millió eurót Litvánia, 14,8 millió euró Lengyelország és 11,5 millió eurót Románia számára. Az érintett országok kiegészíthetik ezt az uniós támogatást a saját forrásaikból, akár az összeg 200%-ának erejéig.
 
A késői fagyok, amelyeket sok esetben jégeső vagy heves esőzés követett, mind a hat tagállamban elpusztították a gyümölcs-, zöldség-, dióféle- és magtermés nagy részét. Magyarországon az áprilisi és májusi fagyok szinte az egész országot sújtották, károsítva az almát, a kajszibarackot, a cseresznyét, az őszibarackot, a körtét és a birset. 
 
Ahhoz, hogy a szóban forgó rendkívüli intézkedés eredményes legyen, fontos, hogy a kedvezményezettek gyorsan megkapják a szükséghelyzeti pénzügyi támogatást. A támogatást 2026. április 30-ig kell kifizetni a hat érintett ország mezőgazdasági termelői számára. 
 

További információk:

 

Forrás:

https://hungary.representation.ec.europa.eu/108-millio-euros-szukseghelyzeti-tamogatast-nyujt-magyar-gazdaknak-bizottsag-2025-10-10_hu

Kapcsolódó tartalmak

Tudjon meg többet.

Július 1-től Magyarországon is érvényesek az új uniós vámszabályok: az EU-n kívüli webáruházból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után 3 eurós vámot kell fizetni. Az intézkedés egyrészről védi a tagállami, így a magyar fogyasztókat, másrészt tisztességesebb versenyfeltételeket teremt az uniós és a harmadik országbeli kereskedők között.

A Komárom-Esztergom Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara gyakorlati előadást szervez az energiafelhasználás tudatosabb megismerése, mérése és elemzése témájában. A program célja, hogy a résztvevők közérthető formában kapjanak áttekintést arról, hogyan segítheti az energiamérés, az adatelemzés és a fogyasztási szokások vizsgálata a vállalkozások költségeinek optimalizálását.